понеделник, 01 октомври 2007

Спортски резултати

Победа-Силекс 1:0
Екипата на Победа издвојува минимален триумф над гостите од Кратово. Единствениот гол го постигна Благојче Гешоски во 21 минута. Со 13 бодови сега сме на четвртото место на прволигашката табела. Наредната недела играме во Кичево против екипата на Напредок.

Тутунски Комбинат-Преспа 31:31
Во првиот натпревар на домашен терен, ракометарите на Тутунски се поразени минимално од Преспа. Ресенчани победничкиот гол го постигнаа во последните секунди, а се случи и мал инцидент кога беа нападнати судиите од страна на публиката која не беше задоволна од судењето.

11 Октомври-Студенти 2:3, Струмица-11 Октомври 0:3
Во пријателски натпревар, деветкратниот првак на Албанија, екипата на Студенти од Тирана беше подобра од нашите одбојкари. Викендов 11 Октомври одигра уште еден пријателски натпревар во Струмица каде со 3:0 го совлада домашниот тим.

Бронза за Ристески

Прилепскиот кик-боксер Иле Ристески го освои бронзениот медал на светското првенство кое се одржа во Белград во дисциплината таи кик бокс или попозната како К1. Тој во борбата за пласман во финалето беше поразен од францускиот натпреварувач М.Камел. Претходно во 1/4 финалето го победи Русинот Дмитри Шуткин.

Младинците на „3 Ноември“ најдобри во Купот на Македонија
Викендов во Скопје се одржа финалето од Купот на Македонија за младици и младинки во атлетика. Во севкупен пласман нашите атлетичари се пласираа на првото место. Во штафетна трка 100х200х300х400 метри атлетичарките на „3 Ноември“ од Прилеп поставија нов младински и сениорски рекорд со време од 2:29,43 мин. Треба да се напомене дека претходно атлетичарите на „3 Ноември“ беа севкупни победници и во сениорска категорија.