вторник, 30 декември 2008

Мултимедијално ЦД - Преображение

Деновиве, ризницата со која се бележи важното историско, културно, но и актуелно и живо наследство во Македонија е збогатена со уште еден необичнен паметник. Станува збор мултимедијалното, двојазично ЦД на Зрзеските монаси, во издание на Манастирот Зрзе, насловено Преображение.
Преображение е резиме со кое монашката заедница на манастирот Зрзе сака да го сподели она што го вкусила како дар на вековното наследство, но и како сопствен духовен опит, стекнат на преминот од 20 во 21 век, во периодот од 1998-2008 година. Oваа едноставно раскажана приказна на преобразувањето е споделено соочување со слободата, љубовта, волјата, борбата, животот и смртта. Визуелната, вербалната и музичката нарација ткаат текст кој станува сведок на едно поинакво раѓање, кое се огледува во наличјето на подвигот да се сочува мелосот на една историја, но и да се впишат во симфонијата на животот новите невми на заедницата која наследува и надградува. Низ трите поглавја насловени како Корени, Калеми и Цутови, повикани сме да бидеме учесници во една интерактивна игра, во еден жив дијалог кој е потврда за тоа дека сè е отворено за преобразби и за поинакви читања, кои се по мера на време-просторот што човекот го вкусува.
Мултимедијалното ЦД Преображение, е исчекор во однос на досегашниот третман на културното и духовното наследство. Она што го прави посебен и еднинствн овој авторски труд е тивкиот, но длабок и темелен влог на оние што ги живеат во мигов сите разгранувања на сегашното и на минатото време. Преображение е „место“ каде што на фантастичен начин се преклопуваат современието и сеќавањето.
Текстот и дизајнот се во авторство на Зрзеските монаси, при што се користени и извадоци од Светото писмо и делата на светите отци, како и од интервјуата на зрзескиот игумен, епископ Климент. Музиката е на Ивица Јанкуловски и на Ристо Солунчев. Изобилството на фотографии е на Зрзеските монаси, Иван Блажев, Огнен Теофиловски, Игор Божиновски, Димитрија Димески, Завод и музеј, Прилеп, а користени се фотографии и од архивата на манастирот „Свето Преображение – Зрзе“. Техничката обработка е на Сивус, а преводот на англиски јазик е на Александар Зафировски.
Извор: Culture.in.mk

„Гранпри“ за „Приказна за војникот“

Претставата „Приказна за војникот“ на центарот за култура „Марко Цепенков“ од Прилеп ја освои наградата „Гранпри“ за најдобра претстава на 10. издание на фестивалот на аматерски театарски групи од Македонија „Лица без маски“. Претставата на режисерот Игор Трпчевски во април 2009 година ќе ја претставува Македонија на интернационалниот театарски фестивал „Лица без маски“.
Тричленото жири изборот на најдобрите го направи во селекцијата од осум претстави на аматерски изведувачи, четири од Скопје и четири од внатрешноста.
Извор: Шпиц

понеделник, 29 декември 2008

Најдобрата театарска година на прилепскиот театар

Прилепскиот театар зад себе ја остава најдобрата театарска година досега. Во 2008 имаше голем број на премиери: „Песијазол“ во режија на Бранко Ставрев, „Приказна за војникот“ на Игор Трпчески, „Тапани во ноќта“ на режисерот Мартин Кочовски, детската претстава „Волшебникот од Оз“ на Петар Димоски, „Службогонци“ на режисерката Софија Ристевска, и премиери од 2007 година кои беа цела 2008 година на репертоар: комедијата „Од кол на кол“ на Коле Ангеловски, „Светилникот“ на Владо Цветановски и претставата за деца „Хајди“ на Петар Димоски.
Претставата „Песијазол“ на режисерот Ставрев, а по текст на Петар Петрески во летниот период имаше претставување во неколку македонски градови како што се Штип, Пробиштип, Демир Хисар во рамките на манифестацијата „Топол културен бран“, во организација на Министерството за култура. Претставата „Приказна за војникот“ после повеќе од дестина изведби на матичната сцена, во мај учествуваше на Драмскиот аматерски фестивал во Кочани, каде освои награда за најдобра претстава на фестивалот-ГРАН ПРИ и зема учество на интернационалниот фестивал „Репасаж“ во Србија, каде освои награда за најдобра сценографија и награда за најдобра улога која ја доби Бобан Алексоски. „Приказна за војникот“ зема учество и на фестивалот „Лица без маски“ во Скопје каде што освои награда за најдобра претстава на фестивалот –ГРАН ПРИ, а во април 2009 година на интернационалниот „Лица без маски“ во Скопје ќе ја претставува Македонија.
„Тапани во ноќта“ на режисерот Кочовски го прослави прилепскиот театар оваа година со настапите на фестивалите: „Белеф“, во Белград, „Експонто“, во Словенија, „МЕЕС“ во Сараево и Зеница каде освои три награди и тоа: награда од критиката, Сребрен ловоров венец за најдобра претставата во категоријата претстави од Средна Европа и со Златен венец за најмлад режисер за Мартин Кочовски. Во „Тапани во ноќта“ освен ансамблот на прилепски театар играат и Илина Чоревска, а музиката е на битолската група „Фолтин“ која музиката на сцената ја изведува во живо. Најновата детска претстава на театарот е претставата „Волшебникот од Оз“ на новата театарска сезона во режија на Петар Димоски, со оваа претстава идната година ќе има меѓународно претставување на балканските фестивали. Театарската претстава „Службогонци“ е комедија во режија на Софија Ристевска. Оваа претстава беше последната премиера за оваа година во театарот, а се играа и претстави чии премиери беа минатата година како што е претставата „Од кол на кол“, која наскоро ќе ја има својата педесетта изведба на проверениот комедиограф Коле Ангеловски. Претставата оваа година го отвори првиот меѓународен театарски фестивал на комедијата во Охрид, а го отвори и фестивалот „Денови на комедијата“ во Куманово. Оваа претстава годинава е прикажувана и во другите театри низ Македонија како што се Делчево, Радовиш, Свети Николе и др. „Светилникот“ во режија на Владо Цветановски оваа година се играше на матичната сцена и зама учество на годинешниот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ каде ја освои наградата за современа сценска драматизација. Претставата се играше и во театар Центар (МНТ) во Скопје. Претставата за деца „Хајди“ на Димоски се играше на матичната сцена и гостуваше во Центарот за култура во Демир Хисар. Годинава на сцената од прилепскиот театар се играа и претставите од МТФ „Војдан Чернодрински“: „Да се заборави Херострат“ на Велешки театар, „Импресарио од Измир“ на Тетовскиот театар, „Обѕрни се во гневот“ на Битолски театар, „Бегалка“ на Штипски театар и др.
Прилепскиот театар зад себе ја остава најдобрата театарска година досега. На почетокот од новата 2009 година театарот ќе ја има премиерата на претставата „Г-ѓа Јулија“ на Кирил Петрески чии подготовки за претставата се во тек, а ќе се работат претставите: „Таму каде што не сум бил“- текст на Жанина Мирчевска, во режија на Зоја Бузалковска, „Бели ноќи“ на Достоевски, во режија на Звезана Ангеловска, „Крпен живот“ на драматургот Блаже Миневски, во режија на Владо Цветановски, комедијата „Јане Задрогаз“ на Горан Стефановски со проверениот комедиограф Коле Ангеловски, претставата „Тартиф“ на Молиер за која режисерско видување ќе има режисерот Кирил Петрески како и детската претстава „Малиот Принц“ на Егзипери во режија на Петар Димоски.
Извор: Culture.in.mk

Зимски разгледницисабота, 27 декември 2008

Предновогодишен фестивал во Апореа

Настапуваат:

  • Toxic
  • Crossroad Blues Band
  • Tetrapak
  • Eclipse
  • Germinativ
  • Udarna Formacija
  • Crna Hronika
  • Zeppelin Mix+Drum Solo
Недела 28.12.2008, почеток 21.00 часот

среда, 24 декември 2008

Стефанија Биноска најубава во 2008 година

Деветнаесетгодишната Стефанија Биноска од Прилеп, членка на модното студио „Црнокрак“, е избрана за мис на 2008 година, на изборот на кој учествуваа наградените девојки од сите годинешни избори за убавина. Веќе традиционалниот избор се одржа во хотелот „Романтик“ на Велешкото Езеро, во организација на модните студија „Црнокрак“ од Скопје и „Шанел“ од Битола, кои продолжуваат со успешната соработка.
За прва придружничка беше прогласена 16-годишната Николина Кузмановска од Битола, членка на „Шанел“. Титулата втора придружничка и припадна на 19-годишната Зорица Атанасова од Кавадарци, членка на „Црнокрак“.
Доделени беа уште три титули. Мис шарм стана велешанката Дијана Недева, која има 17 години и е членка на студиото „Црнокрак“. Мис фото е Ели Чупона од Битола, додека публиката за своја убавица ја избра Кристина Кочова од Демир Капија, двете од студиото „Шанел“.
Извор: Нова Македонија

недела, 21 декември 2008

Марко Настиќ на 26.12 во Прилеп

среда, 17 декември 2008

Пронајдени три мермерни глави во Стибера

Три мермерни глави од скулптури, скршени и фрлени во канал се пронајдени на локалитетот Стибера кајПрилеп.Археологот Лилјана Кепска вели дека скулптурите биле работени за видни граѓани на античкиот град. Едната е глава на младо момче, втората на возрасен маж во натприродна големина и третата на жена. Скулптури се со поголеми димензии и веројатно се на значајни личности на градот - вели Кепеска.Новите археолошки наоди заедно со претходно откриените на божицата Ника, на портретот на младо момче Ефеб и помала скулптура од млада жена без глави и нозе, според стручњаците сведочат дека Стибера крие непроценливо богатство за осознавање нови факти во античката историја на градот и за Македонија.Археолошките истражувања ќе продолжат и в година. Локалитетот Стибера првпат бил пронајден пред 80 години во близината на селото Чепигово кај Прилеп.
Извори: Дневник, А1

80.000 сарми за Гинис


вторник, 16 декември 2008

Се подготвува „Госпоѓица Јулија“ во Народниот театар

Претставата „Госпоѓица Јулија“ во режија на Кирил Петрески премиерно ќе биде изведена неколку дена пред нова година, а изведбите на претставата ќе продолжат после новогодишните празници со самиот старт на театарот со целосниот репертоар.
Освен играњето на овие театарски претстави, во 2009 година репертоарот ќе се надополни со уште неколку театарски проекти:
„Таму каде што не сум бил“ по текст на Жанина Мирчевска и режира на Зоја Бузалковска;
„Бели ноќи“ на Достоевски во режија н Ѕвездана Ангеловска;
„Крпен живот“ на драматургот Блаже Миневски и режија на Владо Цветановски;
Комедијата „Јане Задрогаз“ на Горан Стефановски со проверениот комедиограф Коле Ангеловски;
„Тартиф“ на Молиер за која режисерско видување ќе има режисерот Кирил Петрески како и детската претстава „Малиот Принц“ на Егзипери која ќе ја режира Петар Димоски.
Извор: Прилепски Театар

недела, 14 декември 2008

Интерен фестивал на современа кратка драма

Театарот „Чин 4, сцена 5“ го претставува интерниот фестивал на современа кратка драма „Гола сцена“ на режисерот Саша Нацевски. Претставите ќе се играат на Сцена 105 во Центарот за култура „Марко Цепенков“ од 20.00 часот, а влезниците ќе бидат 30 денари.
Репертоар:
15.12.2008 - „Приказна за една свадба“
16.12.2008 - „Позајмени делови“
17.12.2008 - „Чуден знак“
18.12.2008 - „Траги на меморија“
22.12.2008 - „Виножито од цимет“
23.12.2008 - „Фрог ја сака Кристи“
24.12.2008 - „Додека чека автомобилот“
25.12.2008 - „Фамилија 2.0“

четврток, 11 декември 2008

Психомодо поп за нова година во Прилеп

Легендарната хрватска рок група „Психомодо поп“ ќе настапи во Прилеп за пречекот на новата 2009 година. Формирани во 1983 година, со својата музика и необичните сценски настапи за кратко време ја освоија публиката во бившата Југославија и беа еден од ретките бендови од овие простори чии спотови редовно се вртеа на MTV. Досега имаат издадено повеќе од десет студиски, во живо и компилациски албуми. Сите нивни македонски фанови ќе можат да присуствуваат на нивниот настап на 31 Декември на градскиот плоштад во нашиот град.
Во останатиот дел од програмата за пречекот на новата година ќе настапат: Елена Велеска, Јован Јованов, Елвир Мекиќ и Драган Б.Костиќ

четврток, 04 декември 2008

Изложба на белградскиот вајар Зоран Ивановиќ

Зоран Ивановиќ, вајар од Белград, на изложбата во Прилеп се претставува со портретот на Александар Македонски и со дваесетина фотографии со неговите дела - монументални скулптури и портрети.
Портретот на Александар Македонски тој го изработи летово кога беше гостин на Прилепското уметничко лето.
"Македонија е вистинското место за да се направи скулптура на Александар Македонски. Тука креацијата е неограничена, ликовно е многу интересен поради карактерот и степенот на идеализација, што мене ми е особено важно", вели белградскиот вајар Ивановиќ.
Преку фотографиите прилепчани имаа можност да ги видат споменикот на кралот Александар Караѓорѓевиќ во Ниш, на кој Ивановиќ работел три години, споменикот на Бранислав Нушиќ, поставен на плоштадот Република во Белград и многу други портрети и скулптури.
Извор: Вест