среда, 31 октомври 2007

Изложба на дела од Борко Лазески

По повод девет годишнината од смртта на академскиот сликар Борко Лазески во неговиот роден град Прилеп, Друштвото за наука и уметност, Музејот и градската библиотека одржаа час за животот и делото на истакнатиот македонски уметник и педагог, а во галеријата од домот на културата „Марко Цепенков“ е отворена изложба со дела на Лазески.
- Ликовниот опус на Лазески содржи иновациски транзиции во рамките на македонската современа ликовна уметност. Тој е од оние десетмина кои кај нас успеаја да ја задржат модернистичката линија препознатлива како уметност по 1945-тата година, рече Марика Бочварова Плавевска, од Музејот на современата уметност од Скопје.
Деклариран монументалист, односно муралист, Лазески наслика многу мурали, пред се со тематика од Народноослободителната борба на повеќе јавни објекти во Македонија. Муралите ги има во прилепскиот Дом на културата и во Музејот „11 Октомври“. Негово дело се и витражите во Македониумот во Крушево.
- За татко ми предизвик беше да го облагороди Ѕидот. Тој тоа постојано го правеше со нескриена инспирација, вели ќерката на уметникот Росица Лазеска.
На изложбата во Галеријата во прилепскиот Дом на културата се изложени и дела на Лазески кои јавноста прв пат ги виде, меѓу кои портрет на Драги Пепељугоски и циклусот цртежи насловен „Митрашинци“ донесен од неговото ателје.
Извор: МИА

вторник, 30 октомври 2007

Гостување на Македонската опера и балет

Во четврток, 01.11 во Центарот за Култура „Марко Цепенков“ гостува Македонската опера и балет. Под диригентската палка на Бисера Чадловска ќе настапат повеќемина солисти кои ќе и приредат на публиката несекојдневна можност да ужива во нивната музика. Почетокот е во 20.00 часот, а влезот е бесплатен.

понеделник, 29 октомври 2007

11 Октомври-Сеат Нефелс 0:3

И во реваншот од одбојкаркиот ЦЕВ куп, прилепскиот тим беше максимално поразен од швајцарскиот претставник со 0:3 (15:25, 15:25 и 17:25). Дебито на меѓународна сцена помина без ниеден освоен сет и со неочекувана слаба игра. Тие заедно со вториот претставник од Македонија, Работнички кој исто така беше елиминиран од овај куп ќе продолжат во Челенџ Купот. На неколку дена пред натпреварот дојде до смена и на тренерската позиција. Досегашниот тренер Дејан Димоски поради приватни причини го напушти кормилото, а на негово место дојде помошниот тренер Марјан Басароски
Серијата слаби резултати ја продолжија и фудбалерите на Победа кои повторно беа поразени во дербито против Работнички со 4:2. Головите за црвено-белите ги постигнаа Алмеида и Ѓоровиќ. Тежок натпревар претстои и идниот викенд кога во Прилеп ќе гостува екипата на Македонија Ѓорче Петров која исто така постигнува разочарувачки резултати.
Прилепскиот велемајстор Звонко Станојоски е дел од македонската шаховска репрезентација која настапува на европското првенство. Тој во својот прв настап вчера се избори за реми.
Фудбалерите на австрискиот Матерсбург Гоце Седлоски и Илчо Наумоски постигнаа по еден гол во победата на нивниот тим против екипата на Пашинг од 5:2. Со тоа продолжуваат добрите игри на прилепските фудбалски гастербајтери надвор од нашата земја.

недела, 28 октомври 2007

Концерт на Јасмина Трајческа

Вечерва во Центарот за Култура „Марко Цепенков“, свој концерт ќе има пијанистката Јасмина Трајческа која е студент во класата на професорот Валериј Стефановски. Таа ќе изведе дела од Шостакович и Барток. Почетокот е во 20.00 часот

понеделник, 22 октомври 2007

Сеат Волеј - 11 Октомври 3:0

Во првиот настап на евро сцената т.е. во ЦЕВ купот, одбојкарите на 11 Октомври загубија во Швајцарија од Сеат Волеј со максимални 3:0 (25:21, 25:13 и 25:21). Реваншот се игра следниов викенд во Универзалната сала.
Ново срамно издание на фудбалерите на Победа кои во Куманово загубија од домашниот тим на Милано со убедливи 4:0. На следниот натпревар гостуваат во Скопје против екипата на Работнички.

четврток, 18 октомври 2007

Уредување во центарот

Проектот за партерно уредување во центарот на градот кое што е во тек:

вторник, 16 октомври 2007

М.Јованоски победи на Светскиот куп во Перник

Прилепскиот параглајдерист Мартин Јованоски, член на ПК Делта го освои првото место на Светскиот куп кој што се одржа во Перник, Бугарија. Тој победи во дисциплината „прецизно слетување на цел“ во конкуренција на 58 натпреварувачи од 10 земји. Претходно освои бронзен медал на светското првенство во Литванија. 17-годишниот Јованоски се наоѓа на одличното четврто место во генералниот пласман на ФАИ и тоа во конкуренција за сениори.
Ракометниот клуб Тутунски Комбинат загуби минимално на гостувањето во Битола од Пелистер со 32:31.
Викендов се одржа и меѓународниот турнир во стрелаштво „11 Октомври“. Членовите на Херој Прилеп не триумфираа во ниту една дисциплина иако освои повеќе втори и трети места. Сето тоа како резултат на поделеноста во стрелачкиот сојуз и отсуството од квалитетните натпреварувања.


понеделник, 15 октомври 2007

Промоција на книга

Утре, 16.10 во 19.00 часот во Градската Библиотека „Борка Талески“ во Прилеп ќе се одржи промоцијата на поетската книга „Остави ја тагата“ од Менче Настоска Кадинец. Промотори на книгата ќе бидат Мирјанка Р.Селчанец и Сузана Горгиоска.
Во среда, 17.10 во 19.00 часот ќе се одржи годишниот концерт на октетот „Прилеп“. Гости на концертот се Ванчо Петрушевски, Анета Ефтимова и Илија Бошкоски-Чоки. Влезот е бесплатен.

Заштитете ја околината!

Денеска е т.н. Blog Action Day кога илјадници блогови од целиот свет ќе постираат написи за заштита на околината во обид да ја подигнат свеста кај читателите. Од тука и апелот на Prilep Online, ЧУВАЈТЕ ЈА ОКОЛИНАТА! Не фрлајте ѓубре на сите страни, не ги уништувајте зелените површини, не сечете дрвја, не трошете ја чистата вода залудно, штедете ја струјата, јадете здрава храна...впрочем не треба некој да Ви кажува што треба да правите. Разбудете ја свеста во себе!

недела, 14 октомври 2007

Елена Петреска 4-та на „Макфест“

На годинашното издание од поп фестивалот „Макфест“ кој што се одржа викендов во Штип, Елена Петреска се пласираше на четвртото место со песната „Кој знае“. Победник на 22-то издание на нашиот најреномиран фестивал беше дуото Ристо Самарџиев и Ирена Крстевска пред Дани и Елвир Мекиќ.


сабота, 13 октомври 2007

Бесплатна обука за „Дигитален клуб“

Во градската библиотека „Борка Талески“ можете да се пријавите за бесплатна обука за користење на компјутер во рамките на новоотворениот „Дигитален Клуб“ т.е. електронската читална. Предвидено е со обуката да бидат опфатени оперативниот систем Ubuntu, канцеларискиот пакет Open Office и интернет прелистувачот Mozilla Firefox. Термините ќе бидат дополнително определени.
Електронската читална беше промовирана во средата. Целокупниот фонд на книги, списанија и стручна литература што ги поседува библиотеката ќе бидат достапни по електронски пат. Е-читалната е проект на фондацијата „Метаморфозис“, Градската библиотека, општина Прилеп и фондацијата за ИТ-ИТЦ Прилеп.

Изложби

Во ликовната галерија на Центарот за Култура „Марко Цепенков“ е поставена изложбата на фотографии од Марек Лабно - „Игра со темни-светли нијанси“, додека во галеријата на градската библиотека „Борка Талевски“ се поставени слики од ликовните уметници Борислав Талевски и Георги Дисановски-Дисан.

петок, 12 октомври 2007

„Ѕвездички“ 2007

Од денеска до недела во Центарот за Култура „Марко Цепенков“ по седми пат ќе се одржи традиционалниот детски интернационален фестивал „Ѕвездички“ 2007 на кој ќе настапат голем број на деца од повеќе земји. Сите фестивалски вечери започнуваат во 19.00 часот. Доколку ве интересира историјата и организацијата на фестивалот посетете ја официјалната веб страна на фестивалот.

Победа-Шкендија 1:1

Екипата на Победа им приреди уште едно непријатно изненадување на своите симпатизери. На домашен терен ремизираше со екипата на Шкендија од Тетово, играјќи само 1:1. Поведоа домашните фудбалери со голот на Ѓоровиќ во 39 минута, а гостите израмнија во 47 минута со голот од пенал на Делиоски. Во продолжението на натпреварот иницијативата ја имаа фудбалерите на Победа, но сепак тие не успеаја да ја валоризираат теренската надмоќност и да забележат победа над последнопласираната екипа. На крајот, со право се појавија и сомнежи за регуларноста на натпреварот. Следниот натпревар е во Куманово против екипата на Милано на 21 Октомври.
Во пријателски натпревар, одбојкарскиот клуб 11 Октомври беше поразен од шампионот Работнички Фершпед со 0:3 во сетови. Сосема заслужена победа на подобриот и поискусен тим.

четврток, 11 октомври 2007

Бесплатна претстава во Недела

Народниот театар „Војдан Чернодрински“ во недела 14.10 бесплатно ќе ја прикажува претставата „Натемаго“ во чест на националниот празник „11 Октомври“. Почетокот е во 19.30 часот, а влезници ќе можат да се подигнат два часа пред почетокот на билетарницата од театарот. Едно лице смее да подигне најмногу четири влезници.
Со истата претстава следниот ден, театарот ќе учествува на деновите на комедијата во Куманово.

вторник, 09 октомври 2007

Фоторепортажа-Паркот на револуцијата

Во паркот на револуцијата, интензивно се работи на негово реновирање и изградба на нови објекти. Во продолжение следи една мини фоторепортажа од таму.

Овде ќе има нешто како езерце

Тука се планирани терени за тенис, баскет и одбојка на плажа

Овде ќе бидат ракометното и фудбалското игралиште „Крал Марко“ каде се планира изградба и на трибина


Трим патеките

понеделник, 08 октомври 2007

Напредок-Победа 1:1

Екипата на Победа продолжува со слабите резултати откако вчера играше само 1:1 со кичевски Напредок. Домаќините поведоа во 11 минута со голот од пенал на Нически, а израмни Ѓорович во 87 минута. Истиот фудбалер испушти шанса на минута пред крајот кога од 3-4 метри не го погоди голот на домашниот голман. Нашата екипа имаше уште една голема шанса во првото полувреме кога беше погодена пречката од голот. Во среда играме со тетовска Шкендија во Прилеп.
Денеска во нашиот град ќе биде поставен камен темелник на новото фудбалско игралиште „Крал Марко“. Игралиштето е дел од проектот на Владата на Република Македонија за изградба на 50 фудбалски терени. На отворањето ќе присуствува и премиерот Никола Груевски.

петок, 05 октомври 2007

Турнир во одбојка

5Викендов во сабота и недела во спортската сала на Тутунскиот Комбинат по втор пат ќе се одржи меѓународниот одбојкарски турнир. Учество ќе земат четири екипи: Македонија Џио од Струмица, Динамо Тирана од Албанија, Приштина од Косово и домашниот тим на 11 Октомври. Турнирот е во чест на националниот празник 11 Октомври, но поради почетокот на домашното првенство се игра нешто порано. Ова ќе биде и генерална проверка на прилепската екипа пред првиот настап во европските купови.

четврток, 04 октомври 2007

Интервју со Дејви Спиркоски (Македонски Синови)

Дали сте задоволни како помина вашиот прв албум „Ритамот под кулите“?
Беа испечатени 1000 примероци од албумот при што на самата промоција беа продадени 500, а потоа уште стотина други. Останатите ги дадовме бесплатно. Инаку албумот помина одлично, прифатен е како во нашиот град така и во останатите градови особено во Скопје и Охрид.

Кои се автори на албумот?
Текстовите се мои, а музиката е наша со голема помош на нашиот продуцент Дејан Момироски од „
XL“ студиото во Прилеп.

Кои теми најчесто ги обработувате во песните?

Пред се општествени теми, нашето секојдневие, интересни случки, патриотизмот кон градот и државата и се разбира љубовта и сексот.

Често во песните критикувате разни личности. Дали досега имало реакција од некој?

Директни реакции немало, но индиректно до нас допираат некој реагирања. Сепак, тоа не значи дека ќе прекинеме да критикуваме се што не е добро, но и да пофалуваме.


Зошто баш песна против педерите?

Ова прашање му го посветувам на Трифун Костовски кој свечено ја пресече црвената лента на геј клубот во Скопје, а кога би ме прашал Чомовски него би го побијал со Адам и Ева. Како демохристијанец не ги поддржувам педерите.


Каде се имавте настапи?

Во Крушево за националниот празник Илинден, во Охрид и повеќе пати во Прилеп.


Освен музиката што правите друго во слободно време?

Освен со рап музиката се занимаваме со секојдневното досадие т.е. најчесто времето го поминуваме во нашиот кафич „Култ“. Секоја недела играме фудбал кој не останува без вообичаените расправии.

Како поранешен водач на „Мајмуни“ што мислиш за моменталната ситуација на македонската навивачка сцена?
Нашата навивачка сцена е со спуштени завеси и е далеку од некое европско ниво. Таа е со посткомунистички, стари навивања кои се користеа во деведесеттите. Конкретно за „Мајмуни“, се во голем пад иако среќен сум што не е целосно замрена традицијата за навивање во Прилеп. За тоа не
обвинувам никој, едноставно потребни се големи промени во навивањето како во Прилеп така и во Македонија.

Кои се идните планови на „Македонски синови“?
При крај е спотот за песната „Притвор за педерите“, а после нова година влегуваме во студио да го снимаме нашиот втор албум. Во меѓувреме ќе има и доста настапи.


Порака за крај?

Им порачувам на читателите на
„Prilep Online“ што и да прават, да го прават тоа со чиста совест и без да бидат стимулирани од било какви опојни дроги.

среда, 03 октомври 2007

Филмот „Зрели жени“ во петок

Во рамките на циклусот Европски филм, во петок - 05 Октомври ќе се прикажува белгискиот игран филм „Зрели жени“ во режија на Сесил Телерман . Проекцијата започнува во 21.00 часот на сцената 105, втор кат на Центарот за Култура „Марко Цепенков“.

вторник, 02 октомври 2007

Од чоек на чоек


Ц.А.Ц.И.Б.-Прилеп 2007

Во недела, 7-ми Октомври на Градскиот стадион „Гоце Делчев“ ќе се одржи меѓународната изложба на кучиња Ц.А.Ц.И.Б-Прилеп 2007 во организација на истоименото кинелошко друштво од Прилеп. Судии ќе бидат: Сашо Пешев, Зоран Чурчиќ, Људмила Честјакова, Ванчо Димитриоски и Стефан Попов. Почетокот е во 09.00 часот, а влезот е 50 денари.

понеделник, 01 октомври 2007

Спортски резултати

Победа-Силекс 1:0
Екипата на Победа издвојува минимален триумф над гостите од Кратово. Единствениот гол го постигна Благојче Гешоски во 21 минута. Со 13 бодови сега сме на четвртото место на прволигашката табела. Наредната недела играме во Кичево против екипата на Напредок.

Тутунски Комбинат-Преспа 31:31
Во првиот натпревар на домашен терен, ракометарите на Тутунски се поразени минимално од Преспа. Ресенчани победничкиот гол го постигнаа во последните секунди, а се случи и мал инцидент кога беа нападнати судиите од страна на публиката која не беше задоволна од судењето.

11 Октомври-Студенти 2:3, Струмица-11 Октомври 0:3
Во пријателски натпревар, деветкратниот првак на Албанија, екипата на Студенти од Тирана беше подобра од нашите одбојкари. Викендов 11 Октомври одигра уште еден пријателски натпревар во Струмица каде со 3:0 го совлада домашниот тим.

Бронза за Ристески

Прилепскиот кик-боксер Иле Ристески го освои бронзениот медал на светското првенство кое се одржа во Белград во дисциплината таи кик бокс или попозната како К1. Тој во борбата за пласман во финалето беше поразен од францускиот натпреварувач М.Камел. Претходно во 1/4 финалето го победи Русинот Дмитри Шуткин.

Младинците на „3 Ноември“ најдобри во Купот на Македонија
Викендов во Скопје се одржа финалето од Купот на Македонија за младици и младинки во атлетика. Во севкупен пласман нашите атлетичари се пласираа на првото место. Во штафетна трка 100х200х300х400 метри атлетичарките на „3 Ноември“ од Прилеп поставија нов младински и сениорски рекорд со време од 2:29,43 мин. Треба да се напомене дека претходно атлетичарите на „3 Ноември“ беа севкупни победници и во сениорска категорија.