недела, 30 декември 2007

Од нас за Прилеп - 3 вечер

Dedicated For LifeAirless Project Тотално ОпуштањеКултурно Уметнички Работници

сабота, 29 декември 2007

Од нас за Прилеп - 2 вечер

Crossroad Blues BandКангоФолтин
Паркети

Иле Ристески најдобар кик-боксер за 2007

Иле Ристески е избран за најдобриот спортист за 2007 година од страна на Кик-бокс федерацијата на Македонија. На вчерашното свечено доделување Ристески за првото место ги потисна второпласираниот Атанас Стојковски и Мартин Гроздановски, кој заврши како трет. Оваа година беше најплодна во кариерата на Ристески и ги освои златните медали на сениорскиот Светски куп, Медитеранското и на Балканското првенство.
Како награда за освоените трофеи во 2007 година, Агенцијата за млади и спорт им додели по 100.000 денари на Ристески и на Стојковски.

четврток, 27 декември 2007

Публикација „Антички македонски штитови од Пелагонија"

„Антички македонски штитови од Пелагонија" е насловот на публикацијата на археологот Душко Темелкоски која вчера беше промовирана во Градската библиотека "Борка Талески" во Прилеп. Во публикацијата се претставени деловите од штитовите, пронајдени на локалитетот Бонче кои потекнуваат од пред 22 века, од периодот по Александар, во времето на античкиот македонски крал Деметриј.
- Наодите за штитовите се претставени не само на стручен туку и на попопуларен начин, за приказната за античките штитови да биде достапна до широката читателска публика, изјави Темелкоски. Тоа значи дека публикацијата донесува податоци и за локалитетот Бонче и за тоа кој бил кралот Деметриј. Освен од Темелкоски публикацијата е потпишана и од францускиот историчар Пјер Жуел.
- Жуел се затекна тука во Македонија кога лани беа откриени штитовите. Со него бевме на локалитетот Бонче и ги разгледувавме штитовите, објаснува Темелкоски.
Жуел и Темелкоски наодите за штитовите ги презентирале во Франција, во Хрватска, а во Германија објавиле заедничка статија за штитовите во списание за епиграфика.
- Публикацијата е заокружување на процесот на соработка, вели Темелкоски.
Рецензент на книгата е полскиот археолог Ник Секунда, професор на Универзитетот во Гдањск, кој ја истакнува исклучителната важност на наодите. Деловите од штитовите се единствени пронајдени во Македонија кои потекнуваат од античкиот период и укажуваат на прочуената Македонска фаланга. Во Грција ги има само три. Деловите се на конзервација во Заводот и музеј во Охрид. Најрано на есен можеби еден од трите штита ќе биде реконструиран и претставен на јавноста.

Извор: Вечер

понеделник, 24 декември 2007

Од нас за Прилеп

„Од нас за Прилеп“ е уште еден од бројните проекти во низата „Прилеп-град на културата“. Овојпат, во три вечери на само неколку дена пред Новата година ќе имаме можност да видиме повеќе музички состави и поединци од Македонија. Првата вечер во четврток настапуваат: „The John“, „Bei the Fish“ , Сашко Костов и „Тоито“. Во петок настапуваат: „Фолтин“ , „Паркети“ , Канго и „Crossroad Blues Band“, додека саботата е резевирана за: „Културно Уметнички Работници“ , „Тотално Опуштање“ , „Dedicated for Life“ и „Airless Project“. Настаните ќе се одржат во Домот на АРМ со почеток во 21.00 часот. Влезот е 50 денари.

четврток, 20 декември 2007

Хуманитарен концерт на Денис Димоски

Во сабота 22.12 во Центарот за култура „Марко Цепенков“ хуманитарен концерт ќе одржи Денис Димоски, македонскиот претставник на детската евровизија во Белгија пред две година. Влезницата е 60 денари, а собраните пари ќе бидат наменети за отворање на дневен центар во Прилеп за децата заболени од церебрална парализа. Почетокот е во 18.00 часот

среда, 19 декември 2007

Крстевски на фестивал во Јапонија

Златко Крстевски учествуваше на 17. Меѓународен фестивал на стрип и карикатура во градскиот Музеј на современа уметност во Саитама сити, Јапонија. Овој месец селектираните уметници од 42 земји: САД, Франција, Италија, Иран, меѓу кои и Крстевски, се публикувани во антологијата "The best cartoons of Nippon". Крстевски е селектиран да изложува и во "Railway Museum", во 2008 година. Еве неколку негови дела кој што за прв пат се објавуваат на интернет: Слика1, Слика2, Слика3
Во ликовната галерија на Центарот за култура „Марко Цепенков“ е поставена изложбата на графики и цртежи „Слободен простор“ од авторката Марина Конеска.

вторник, 18 декември 2007

Tobacco Blues Festival

Во петок и сабота, односно на 21 и 22 Декември во клубот „Апореа“ за прв пат ќе се одржи блуз фестивалот насловен како „Tobacco Blues Festival“. Првата вечер ќе настапат „Blue Vibe“ и „Crossroad Blues Band“, додека во сабота ќе свират „Wild Bunch“ и „Juke Joint Express“. Почетокот е во 21.00 часот.

Пази се лизга!

Плоштадот „Александрија“ овие денови е претворен во лизгалиште. Мермерните плочки кои што се поставени се вистинска опасност за сите, особено за постарите лица. Честа беше глетката на паднати лица кои се обидуваат да станат. Заради тоа, под итно треба да се најди некое решение за овај простор. При секое врнење најмалку што може да се стори е веднаш да се расчисти снегот. Поставување на табли кои ќе упатуваат на опасноста и ќе ги предупредуваат поминувачите да внимаваат при поминувањето. Едно од решенија за кои треба да се размисли е поставување на неколку привремени патеки од груб, цврст материјал кои ќе служат за преминување од едната на другата страна.


понеделник, 17 декември 2007

Пелагониското дерби за Победа

Победа-Пелистер 2:1

Во последниот натпревар од есенскиот дел на првата македонска фудбалска лига, актуелниот шампион Победа го совлада пелагонискиот ривал од Битола. Стрелец на двата гола за домашниот тим беше Марко Ѓоровиќ во 30 и 71 минута. Со овие три бода се израмнивме на табелата со Пелистер со по 28 бода и паузата ќе ја поминеме на 5-тото место. Во првото пролетно коло и гостуваме на екипата на Силекс во Кратово.

Македонија ЏИО-11 Октомври 3:0
Вицешампионот на Македонија убедливо со 3:0 по сетови (25:15, 25:14 и 25:22) ја совлада екипата на 11 Октомври. Домаќините без поголеми проблеми славеле над нашата млада и неискусна екипа која ја очекува реванш натпреварот од Челинџ купот во Естонија против Селвер.

Концерт на Борис Трајанов

Од денеска на касата на Центарот за култура „Марко Цепенков“ се продаваат влезници за концертот на Борис Трајанов. Концертот ќе се одржи во недела 30.12 со почеток во 20.00 часот, а влезницата е 200 денари. Диригент ќе биди Рамадан Шукри, а ќе биде придружуван од мандолинскиот оркестар „Скопје“.
Во галеријата на икони „Бабанеделино училиште“ е поставена изложбата „Разговор со Винсент“ на авторката Маја Ралева. Изложбата е во организација на Заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј на град Прилеп.

сабота, 15 декември 2007

Снег


петок, 14 декември 2007

Премиерна изведба „На два стола“

Прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“ во сабота премиерно ќе ја изведе петтата последна годинашна премиера комедијата „Од кол на кол“, работена според Реј Куни во режија на Коле Ангеловски.
- На општо задоволство ја подготвивме претставата со прилепскиот ансамбл со кој имаме повеќедецениска соработка. Комедиите имаат силни пораки и најважно од се е на публиката да и понудиоме час и половина смеа и задоволство од ситуациите во кои ќе се најдат актерите во претставата, истакна режисерот Коле Ангеловски.
Оригиналниот наслов на Куни „На два стола“ е преименуван само поради потребата да се доближи до публиката и до одредени наши комични ситуации во животот, објаснува Ангеловски.
Со оваа претстава актерот Трајче Иваноски заокружува четири децениска кариера на „штиците што живот значат“.
- Со режисерот Ангеловски имаме 25-годишна соработка и над 20 остварени улоги, вели Иваноски.
Тој ја избрал комедијата како и многупати досега да и донесе смеа на публиката во ова време - невреме. Иваноски и натаму ќе остане активен во проекти на театарот и на други сцени, продолжувајќи да им ја дава поддршката на младите.
Во комедијата „Од кол на кол („На два стола“) играат и Виолета Чакарова, Цветанка Чавлеска, Андон Јованоски, Најдо Тодески, Марјан Чакмакоски, Димитар Вандески и Гоце Наумоски. Изборот на костимите го направи режисерот Ангеловски чија е и адаптацијата на делото на Куни. Соработник на сценографијата е Пеце Ристески.
Извор: МИА

среда, 12 декември 2007

Металци, навалете!

понеделник, 10 декември 2007

„Американската литература на филм“

Во Центарот за Култура „Марко Цепенков“ од саботата се прикажува циклусот филмови насловен „Американската литература на филм“. Распоредот на филмови, сите од четириесеттите и педесеттите години, можете да го следите од десната страна на блогов во „Настани“. Проекциите се на добро познатата „Сцена 103“ на вториот кат, а влезот е бесплатен.
Во ликовната галерија на Центарот за култура е поставена изложбата „Авангардниот прилепски пејсаж“. Застапени се повеќе автори со дела во различни техники.

Прекинат ракометниот натпревар Тутунски Комбинат-Пелистер

Тутунски Комбинат-Пелистер прекината!
Ракометното пелагониско дерби не го доживеа својот крај. При резултат 18:21 во 41 минута судиите се повлекоја во соблекувалната и повеќе не излегоја на терен. На ова претходеше спорна судиска одлука во корист на битолчани по која доби црвен картон домашниот тренер Локвенец. Настана мешаница и туркање на судиите Чавдаров-Наумовски по кој тие го прекинаа натпреварот. Пред одигрувањето на самиот натпревар со чудна одлука екипата на Вардар им отстапи на Пелистер тројца скопски играчи. Ова е само кулминација на неколкугодишната хајка што се води кон ракометот во Прилеп од страна на претседателот на РФМ Трифун Костовски и неговите луѓе како Марјан и Драган Начевски.

Вардар-Победа 0:0
Дуелот на ланскиот куп победник на шампионот на Македонија заврши мирољубиво со 0:0. На тежок терен, фудбалерите прикажале уште полоша игра и нерешениот резултат бил најправичен за двете екипи. Следната недела се игра уште едно дерби против забревтаниот Пелистер од соседна Битола.

11 Октомври-Лирија 3:0
Одбојкарите на 11 Октомври лесно со 3:0 по сетови (25:5, 25:13, 25:9) славеа над гостинот од Тетово и сега со 11 бодови сеуште се само на 6-тата позиција на табелата. Утре во „Универзалната сала“ во рамките на Челенџ купот се игра натпреварот против екипата на Селвер од главниот град на Естонија, Талин.

Турнир во мал фудбал
Од денеска во „Универзалната сала“ започнува традиционалниот зимски турнир во мал фудбал под покровителство на општина Прилеп. Пријавени се голем број на екипи со познати поранешни и сегашни активни фудбалери. Како и секогаш се очекува голем број на публика и забава во овие ладни денови.

понеделник, 03 декември 2007

Триумф на Станојоски во соседна Србија

Станојоски триумфираше во Обреновац
Нашиот велемајстор Звонко Станојоски (2467) е победник на 20. "Трофеј на Белград '07", кој во изминатите девет дена се одржуваше во Обреновац, во Србија. Тој успеа да го повтори минатогодишниот успех и да го одбрани епитетот најдобар на овој престижен турнир, освојувајќи 8 поени од 9 кола. Второто место му припадна на ИМ М. Живаниќ (Срб, 2460) со 7,5 поени, колку што има и третопласираниот ВМ М. Манолаче (Ром, 2513).

Победа-Цементарница 4:3
Иако потешко од очекувањата, фудбалерите на Победа ги освоија трите бода на натпреварот со фенерџијата во првата лига. Два гола постигна Гешоски, а по еден Алмеида и Итуа. На табелата се наоѓаме на 5-тото место. Другиот викенд на Градски во Скопје го играме дербито со Вардар.

Лешок-11 Октомври 0:3
Одбојкарите на 11 Октомври славеа во Тетово над домашниот Лешок со 0:3 во сетови (24:26, 23:25, 24:26). Нашата екипа имаше и забелешка на судењето кое било наклонето кон домаќините.