четврток, 30 октомври 2008

Програма за „3-ти Ноември“

2 Ноември

19.00 часот:
Свечено отворање на туристичката патека „Крал Марко“ и амфитеатарот во Варош каде што концерт ќе одржат Борис Трајанов и квартетот Даутовски.

3 Ноември

09.00 часот:
Положување на цвеќе на спомениците на првиот претседател Методија Андонов-Ченто, паркот на револуцијата и Песјобрдце.
11.00 часот:
Пуштање во употреба на новата зграда на Основен Суд-Прилеп
16.00 часот:
Петта прилепска бригада-кружен тек, реконструкција на водоводната мрежа-почеток на фаза II
17.00 часот:
Поставување на камен темелник на новата административна зграда на ЈКП „Водовод и канализација“
19.00 часот:
Доделување на наградите „3-ти Ноември“ во Центарот за култура „Марко Цепенков“.
Концерт на Софија Никоска-виолина, Христина Никоска-пијано и градскиот црковен хор под диригентство на Илија Јанчулески

Награда за животно дело ќе добие оперскиот пејач Борис Трајанов.
Годинешни носители на наградата „3-ти Ноември“ ќе бидат: Гоце Седлоски, Наталија Ацеска, Илија Јанчулески, Петре Алавантиоски, Томислав Темелкоски, Виолета Проскоска и Сабина Асаноска

среда, 29 октомври 2008

Три награди за прилепскиот театар на МЕСС

Претставата „Тапани во ноќта“ во продукција на Народниот театар од Прилеп, доби три награди на 48. Интернационален театарски фестивал МЕСС во Сараево.
Претставата работена по Бертолд Брехт во режија на Мартин Кочовски е наградена со Сребрен ловоров венец за најдобра претстава во категоријата MittelEurope. Наградата „Јурослав Корениќ“ за најдобар млад режисер му е доделена на Мартин Кочовски, кој ја дели со Филип Гринвалд. Прилепскиот театар ја доби и наградата на Тркалезната маса на критиката на МЕСС 2008 за најдобар авторски став „Клуч за толкување“.

Ново востановената награда „Марко Ковачевиќ“, која што се доделува за најдобра книга од областа на есеистиката или публицистиката за сценските уметности, оваа година и е доделена на театарската критичарка и публицистка од Македонија, Лилјана Мазова за книгата „Посветеност, Процеси, Персони“ во издание на Силсонс, Македонија.
Наградите на 48. Интернационален театарски фестивал МЕСС, што се одржа од 18 до 28 октомври, утринава беа соопштени во Сараево.
На годинешниот фестивал беа прикажани 33 претстави од 17 земји од светот. Гран при или Златниот венец за најдобра претстава во целина, жирито и додели на претставата Sclavi/Емигрантска песна, во продукција на театарското студио Farm in the cave од Чешка.
Извор: Макфакс

вторник, 28 октомври 2008

Спортски викенд

Пелистер-Победа 0:1
Со голот на Нестороски во 71 минута фудбалерите на Победа ги освоија бодовите во пелагониското дерби што се играше „Под тумбе кафе“. Со тоа поправен е впечатокот од лошиот старт на сезоната и сега со поволниот распоред, двете нови засилувања во Крстев и Ристевски како и воиграноста на екипата реални се очекувањата за искачување во горниот дел на табелата и борба за местата кои водат во Европа. Следната недела Победа ќе одмора и ќе се подготвува за дерби натпреварот со лидерот на табелата скопски Вардар кој од летово го има и новиот спонзор во името на Трифун Костовски.
Вардар О.-11 Октомври 1:3
Пријатно изненадување се и одбојкарите на 11 Октомври кои после победата на Шкендија им го зедоја скалпот и на Вардар Осигурување и тоа на гостински терен. Домаќините кои најавуваа сигурна победа се најдоја затечени од новиот годинашен тим, засилен и одлично воигран кој ќе атакува на врвот од табелата.
Златен Даб-слободен
Ракометароте на Златен Даб засега немаат достоен противник во втората македонска ракометна лига и слават убедливи победи. Ова коло беа слободни после успехот во Охрид против домаќинот Климент Охридски со 13:34
11 Октомври-Бабуна 4:2
Нова лесна победа издвојуваа фудбалерите на третолигашот 11 Октомври овојпат на домашен терен против велешка Бабуна. За разлика од минатото коло кога противникот деветпати ја вадеше топката од сопствената мрежа овај викенд стрелците се „релаксираа“. 11 Октомври цврсто ја има запоседнато првата позиција на табелата и е најсериозен кандидат за влегување еден ранг повисоко.

понеделник, 27 октомври 2008

Прилепскиот театар ја заврши турнејата во БиХ и Црна Гора

Со претставата „Тапани во ноќта“, прилепскиот Театар ги заврши еднонеделите гостувања во Босна и Херцеговина и во Црна Гора. Започа со учеството на 48. Меѓународен театарски фестивал МЕСС во Сараево на 19 ти октомври, два дена потоа гостуваше во Зеница за на крајот на 24-ти турнејата да ја заврши пред театарската пулика во Подгорица, Црна Гора.
-Задоволни сме од настапите и од реакциите на публиката и на критиката. Претставата “Тапани во ноќта” живее и се надградува, а играта на актерите е покомпактна. Искуството стекнато на МЕСС, каде се најдовме меѓу 17 земји учеснички е огромно зашто бевме во рангот на реномираните светски театри како што е берлинскиот, изјави режисерот на “Тапани во ноќта” Мартин Кочовски.
Во Подгорица гостуваше на покана на Народно позориште, каде од директорот на театарот Јанко Љумовиќ е најавен продолжување на соработката со прилепскиот театар.
Министерот за култура на Црна Гора, Бранислав Миќуновиќ навестува конкретна соработка со македонското Министерство со кое пред две години има потпишано начелен договор.
- Сега во ноември очекувам билатералната соработка на културен план да ја конкретизираме. Во почетокот на идниот месец ќе потпишеме конкретни тригодишни договори со 4-5 македонски институции од културата. Ќе стане збор за копродукции, фестивалски продукции и размена на проекти, како што се театарски и оркестарски. Ќе се одреди и бројот на проектите за размени и гостувања во двете земји, изјави црногорскиот министер за култура Миќуновиќ.
Според него тоа ќе значи здружување на културниот дух во двете земји кои и досега имаат непречена плодна соработка.
Извор: МИА

среда, 22 октомври 2008

Наскоро започнува градењето на затворениот олимписки базен

Во Јануари, на почетокот на идната година треба да започне градењето на затворениот олимписки базен во нашиот град. Локацијата ќе биде во населбата Аличаир кај поранешната зоолошка градина.
Освен базентот со димензии 50 х 25 метри, ќе има и други придружни објекти како фитнес, теретана, мали сали, деловни објекти...
Ова е доста значајна инвестиција во спортот кај нас бидејќи објектот ќе може да се користи како за рекреативци така и за одржување школски часови но и професионално занимавање со некој од спортовите на вода.

вторник, 21 октомври 2008

Откриени скулптури на божицата Нике и на Ефеб

Две скулптури од античко време се откриени на археолошкиот локалитет Стибера кај Прилеп. Скулптурата на божицата Нике е со крилја. Археолозите пронашле и нов, досега неистражен култен објект. Ретка скулптура е Нике, иако без глава. На неа има и релјеф, а големината и' е од 35 до 40 сантиметри. Пронајдена е во два дела, колкови и горен дел што прават целина. Нике била гласник на боговите. Се вклопува во периодот околу 2 век, кога градот бил во процут - вели археологот Лилјана Кепеска од прилепскиот Завод и Музеј.Околу еден метар висока е скулптурата на младото момче Ефеб. Таа претставува момче што вежба и се обучува за повеќе вештини. Најдовме и дланка со диск в рака на момче што најверојатно извојувало победа во фрлање диск - вели Кепеска.Новиот објект допрва ќе се истражува. Според дебелината на ѕидовите, упатува на култен простор.
Извор: Дневник
Врски: Време, Вест

понеделник, 20 октомври 2008

Сам себе си го уништувал

Паркот на револуцијата

Ќе бидат ли вратени?Мали се казните или толкава ни е културата?

сабота, 18 октомври 2008

Германската колкеција на МСУ во Прилеп

Уметнички дела од колекцијата на Музејот на современата уметност во Скопје вечерва во 20 часот ќе биде отворена во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп. Изложбата претставува сегмент во развојот на ликовната уметност во Германија. Оваа збирка на МСУ содржи 121 дело од 46 автори. Изложбата ја организираат Дирекцијата за култура и уметност на Скопје и Министерството за култура, во соработка со Националната галерија на Македонија и со МСУ, во рамките на долгорочниот проект „Кич, да!? Сте или не?“. Целта на акцијата е да се претстави и да се промовира ликовната уметност. На тој начин до публиката ќе се доближат врвните уметници од македонската и од светската ликовна сцена.
Извор: Дневник

вторник, 14 октомври 2008

Се подготвува „Службогонци“

Во Прилепскиот театар започна да се работи четвртиот проект за оваа година „Службогонци“ од Иван Вазов, кој го режира Софија Ристевска, а во кој учествува поголемиот дел од ансамблот на театарот. Премиерата е закажана за ноември, а до крајот на годината ќе биде реализиран уште еден камерен проект во режија на Кирил Петрески, со што се заокружува вкупната бројка од пет претстави кои Прилепскиот театар ќе ги реализира годинава. За идната година тој конкурираше до Министерството за култура со седум претстави, но допрва ќе биде познато колку проекти ќе му бидат одобрени.
Извор: Утрински Весник

Интернационален детски музички фестивал „Ѕвездички“

Од 14 до 20 Октомври 2008 година во центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп, ќе се одржи 8`то издание на Интернационалниот детски музички фестивал „Ѕвездички“. На фестивалот ќе настапат детските ѕвезди од Малта, Белгија, Унгарија, Литванија, Русија, Романија, Србија, Украина, Летонија, Грузија, Молдавија и Македонија. На 17’ти и 18’ти октомви ќе се одржат двете полуфинални вечери на кои што ќе настапат сите учесници, а на 19’ти октомври ќе се одржи финалната вечер на која што ќе настапат најдобрите ѕвездички по избор ма меѓународното жири.
За време на престојот на гостите од странство, организирана е богата програма со цел што подобро да се запознаат со културното богатство на нашата земја како и со нашата традиција.
По завршувањето на фестивалот најдобрите учесници од Македонија ќе настапат на многу меѓународни фестивали низ целиот свет на кои што ќе ја претставуваат нашата земја.
Извор: Culture.in.mk

четврток, 09 октомври 2008

Единствени сестри во Бундес лигата

Од оваа сезона во Германија сестрите Андријана и Матилда Атанасоски се единствени по една работа. Тие се единствениот тандем сестри кои доаѓаат надвор од Германија и настапуваат во Бундес-лигата.
Помалата Матилда е во овој тим од почетокот на оваа година, а Андријана зад себе има поголемо искуство со настапите во Германија. Таа досега играше во Мајнцлар и одлучи кариерата да ја продолжи во редовите на Турингер и да игра заедно со својата сестра и да го направат единствениот сестрински интернационален тандем во Првата лига на Германија.
"Во моментов сме презадоволни од сето она што го имаме во клубот. Сите услови коишто се потребни се исполнети и се работи на професионално ниво. Имаме одличен тренер, кој во исто време е и психолог, а имаме и големи амбиции со клубот", велат сестрите Атанасоски за првите впечатоци од случувањата во тимот.
"Презадоволни сме и од тоа како сме прифатени од колешките. Во тимот сме вкупно осум интернационалки од кои три сме Македонки и две Хрватки. Немаме проблем со комуникацијата и се разбираме одлично. Едноставно секоја од нас си ја работи својата работа, така што професионалноста е на високо ниво".
Целиот текст

вторник, 07 октомври 2008

Раде Дичоски

Роден на 21.04.1966 г. во с. Мало Коњари, Прилеп каде после завршеното основното училиште заминува во Нови Сад во военото медицинско училиште. Како воен старешина работи во ЈНА, а во меѓувреме се занимава со сликарство и кратки стрип приказни за војничките списанија. Од осамостојувањето на Република Македонија работи во АРМ и продолжува да работи на македонските народни приказни собирани од Марко Цепенков и можноста тие да се прикажат во стрип. Во 2005 г. издадено е и првото стрип списание со македонски народни приказни каде главни ликови се Ѓорѓи и Шенка Колозови како едни од најприфатените за презентирање на народните македонски приказни. Со цел посликовито да се долови начинот на живеење, обичаите, јазикот, архитектурата, носиите и другите карактеристики на тоа време, продолжува со обработка на познатите ликови Итар Пејо и Насрадин Оџа. Како пензиониран старешина во моментов соработува со војничкото списание Армиски Збор и Австралиско – македонски неделник.
Интензивно работи на подготовка за издавање на посебно списание со ликовите на Итар Пејо и Насрадин Оџа како и издавање на стрипови со македонски народни приказни.
Преземено од: Крали Марко

четврток, 02 октомври 2008

„Прилеп танцува“

Вториот ревијален собир на најдобрите балетски и танцови групи од Македонија, „Прилеп танцува“, ќе се одржи в сабота, во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во градот под Марковите Кули. На манифестацијата ќе настапат сите групи, поединци и институции од општина Прилеп, како и најдобрите танцови ансамбли од земјава.
Настанот е резултат на заедничката соработка на Кире Миладиноски од танцовото студио „Зодијак „ и Центарот за култура како матична куќа на ова уметничко студио. Во гала-вечерта публиката ќе ги види „Анабела“ (Велес), „Ултра“ (Куманово), „Газели“ (Радовиш), „Венус“ (Кавадарци), „БАХ“ (Струга), „Ребис“ (Скопје). Годинашната програма ќе биде дополнета со дискусии за уметничката форма и проекции на најдобрите продукции од областа на модерниот и современиот танц од светот.