понеделник, 03 декември 2007

Триумф на Станојоски во соседна Србија

Станојоски триумфираше во Обреновац
Нашиот велемајстор Звонко Станојоски (2467) е победник на 20. "Трофеј на Белград '07", кој во изминатите девет дена се одржуваше во Обреновац, во Србија. Тој успеа да го повтори минатогодишниот успех и да го одбрани епитетот најдобар на овој престижен турнир, освојувајќи 8 поени од 9 кола. Второто место му припадна на ИМ М. Живаниќ (Срб, 2460) со 7,5 поени, колку што има и третопласираниот ВМ М. Манолаче (Ром, 2513).

Победа-Цементарница 4:3
Иако потешко од очекувањата, фудбалерите на Победа ги освоија трите бода на натпреварот со фенерџијата во првата лига. Два гола постигна Гешоски, а по еден Алмеида и Итуа. На табелата се наоѓаме на 5-тото место. Другиот викенд на Градски во Скопје го играме дербито со Вардар.

Лешок-11 Октомври 0:3
Одбојкарите на 11 Октомври славеа во Тетово над домашниот Лешок со 0:3 во сетови (24:26, 23:25, 24:26). Нашата екипа имаше и забелешка на судењето кое било наклонето кон домаќините.