понеделник, 17 декември 2007

Пелагониското дерби за Победа

Победа-Пелистер 2:1

Во последниот натпревар од есенскиот дел на првата македонска фудбалска лига, актуелниот шампион Победа го совлада пелагонискиот ривал од Битола. Стрелец на двата гола за домашниот тим беше Марко Ѓоровиќ во 30 и 71 минута. Со овие три бода се израмнивме на табелата со Пелистер со по 28 бода и паузата ќе ја поминеме на 5-тото место. Во првото пролетно коло и гостуваме на екипата на Силекс во Кратово.

Македонија ЏИО-11 Октомври 3:0
Вицешампионот на Македонија убедливо со 3:0 по сетови (25:15, 25:14 и 25:22) ја совлада екипата на 11 Октомври. Домаќините без поголеми проблеми славеле над нашата млада и неискусна екипа која ја очекува реванш натпреварот од Челинџ купот во Естонија против Селвер.