сабота, 29 декември 2007

Иле Ристески најдобар кик-боксер за 2007

Иле Ристески е избран за најдобриот спортист за 2007 година од страна на Кик-бокс федерацијата на Македонија. На вчерашното свечено доделување Ристески за првото место ги потисна второпласираниот Атанас Стојковски и Мартин Гроздановски, кој заврши како трет. Оваа година беше најплодна во кариерата на Ристески и ги освои златните медали на сениорскиот Светски куп, Медитеранското и на Балканското првенство.
Како награда за освоените трофеи во 2007 година, Агенцијата за млади и спорт им додели по 100.000 денари на Ристески и на Стојковски.