понеделник, 10 декември 2007

Прекинат ракометниот натпревар Тутунски Комбинат-Пелистер

Тутунски Комбинат-Пелистер прекината!
Ракометното пелагониско дерби не го доживеа својот крај. При резултат 18:21 во 41 минута судиите се повлекоја во соблекувалната и повеќе не излегоја на терен. На ова претходеше спорна судиска одлука во корист на битолчани по која доби црвен картон домашниот тренер Локвенец. Настана мешаница и туркање на судиите Чавдаров-Наумовски по кој тие го прекинаа натпреварот. Пред одигрувањето на самиот натпревар со чудна одлука екипата на Вардар им отстапи на Пелистер тројца скопски играчи. Ова е само кулминација на неколкугодишната хајка што се води кон ракометот во Прилеп од страна на претседателот на РФМ Трифун Костовски и неговите луѓе како Марјан и Драган Начевски.

Вардар-Победа 0:0
Дуелот на ланскиот куп победник на шампионот на Македонија заврши мирољубиво со 0:0. На тежок терен, фудбалерите прикажале уште полоша игра и нерешениот резултат бил најправичен за двете екипи. Следната недела се игра уште едно дерби против забревтаниот Пелистер од соседна Битола.

11 Октомври-Лирија 3:0
Одбојкарите на 11 Октомври лесно со 3:0 по сетови (25:5, 25:13, 25:9) славеа над гостинот од Тетово и сега со 11 бодови сеуште се само на 6-тата позиција на табелата. Утре во „Универзалната сала“ во рамките на Челенџ купот се игра натпреварот против екипата на Селвер од главниот град на Естонија, Талин.

Турнир во мал фудбал
Од денеска во „Универзалната сала“ започнува традиционалниот зимски турнир во мал фудбал под покровителство на општина Прилеп. Пријавени се голем број на екипи со познати поранешни и сегашни активни фудбалери. Како и секогаш се очекува голем број на публика и забава во овие ладни денови.