среда, 02 јули 2008

Златен медал за Иле Ристески

Иле Ристески (71 кг) го освои златниот медал на Балканското првенство што се одржа во Охрид. Тој во К1 со убедлива победа од 3:0 го совлада Србинот Живковиќ и потврди дека е нашиот најдобар кик боксер во моментов.

Довчерашниот спонзор на Вардар, Брацо Вујчиќ и неговата компанија Уфа Медиа се нови спонзори на ФК Победа. Брацо, кого не го бие баш добар глас во фудбалскиот свет вети стабилизација на финансиски план и доведување на голем број нови фудбалери меѓу кои и неколкумина негови послешници од скопски Вардар. Тренер на екипата и понатаму останува Николче Здравески.

Ракометарите на Тутунски Комбинат сеуште се надеваат дека ќе играат во супер лигата и оваа година иако испаднаа од истата. Засега во игра е варијантата за купување на МРК Вардар кој доби право да игра во најквалитетната македонска ракометна лига или евентуално фузирање на овие два клуба при што седиштето би било во Прилеп.

Кошаркарскиот клуб Баскет се откажа од големите амбиции за директен влез во првата лига и создавање на конкурентен тим уште во првата сезона. Некоректноста дојде од здружението на прволигаши кои побараа 30.000 евра за купување на правото нашиот клуб да игра директно во првата лига. Со тоа пропаднаа и влегувањето на Витаминка како спонзор, доведувањето на Александар Петровиќ за тренер и неколкумина најквалитетни кошаркари од нашата лига.