среда, 29 август 2007

Лош почеток за Победа

Се одиграа четири кола од новата сезона а нашиот тим има освоено само 5 бодови. Ако на тоа се додаде дека на домашен терен одигравме три средби може да се заклучи дека стартот е повеќе од незадоволителен. Една победа против Башкими, две нерешени натпревари со Работнички и Ренова и пораз од Македонија ЃП.
Бранителот на титулата, откако беше срамно елиминиран од квалификациите за Лигата на Шампиони продолжува со слабата игра и во домашното првенство. Впрочем ваквиот настап и беше за очекување откако двајцата најдобри играчи од минатата сезона Тони Мегленски и Владо Марковиќ го напуштија тимот, а соодветно не беа ангажирани достојни замени. Или подобро кажано не беа ангажирани никакви замени. Раководството не се потруди да донесе играчи кои достојно ќе го носат дресот на Победа туку зеде неколку потпросечни играчи од нискоквалитетни екипи од Србија. Сега прашање е дали може овај состав да се врати во игра во продолжението на првенството или ќе бидеме само гледачи на борбата за титула?
Прилепската публика е гладна за добар фудбал. Секој натпревар е надеж за враќање на старите добри времиња. Но засега не може да стане ни збор за тоа. Оние кои што треба да се грижат го уништија фудбалот на денешницата.